Üniversite tercihinde doğru kararı nasıl veririz? | Ses MagazinSes Magazin

29 Kasım 2020 - 08:03

Üniversite tercihinde doğru kararı nasıl veririz?

Üniversite tercihinde doğru kararı nasıl veririz?
Son Güncelleme :

28 Temmuz 2016 - 16:57

Birçok üniversite, adaylarına şu anda kapılarını açtı. Uzmanlar tercih dönemine kısa bir süre kala üniversitelerini ziyaret eden adaylara en doğru bilgiyi vermek ve tercihlerini doğru yapabilmeleri için yol göstermeye çabalıyor.

Kimi üniversite adayların tercihlerini neye göre yapmaları gerektiğini örneklerle anlatıyor. Kimi ise psikolojik destekle doğruyu bulmaları için öncülük ediyor.

Üniversitelerin de yarış haline girdiği ve bir adım öne geçmek için tüm imkanlarını seferber ettiği şu günlerde stantlar kuruldu. Üniversiteler kendilerini ziyarete gelen adaylara en iyi olduklarını anlatmak için canla başla çalışıyor.

Peki tercih döneminde ne yapmalı? Nelere dikkat etmeli? Ne yapılırsa tercihte hatalar yapılır? Ne yapılmazsa gelecekte mutlu olunur?

Her gün 150 uzmanı ve öğretim görevlisi ile adaylara rehberlik yapan ‘Nişantaşı Üniversitesi’ iddialı üniversitelerinden biri.

Eğitimde 4 Altın Kural!

Eğitimde 4 altın kural; ‘iyi İngilizce, çift diploma, güvenli eğitim ve uluslararası iş tecrübesini’, “altın kural” olarak belirleyen Nişantaşı Üniversitesi, Londra’da eğitim veren ilk Türk üniversitesidir. 

4 altın kuraldan biri olan iyi İngilizce eğitimi için İngilizce’nin anavatanında bir okul açan Nişantaşı Üniversitesi, öğrencilerine hiçbir ek bedel ödemeden aynı müfredatla Londra’da eğitim almanın kapılarını açtı.

Yabancı dilin çok önemli olduğunun da altını çizen Nişantaşı Üniversitesi, Mütevelli Heyeti Başkanı Levent Uysal, adayların tercih yaparken üniversitelerin avantajlarını çok iyi incelemeleri gerektiğini belirtti.

Uysal, adayların tercih sırasında en çok ikileme düştükleri noktayı da açıkladı. Levent Uysal, “Puan ile istediği meslek arasında kalanlar oluyor. Gerektiğinde biz üniversitemiz olarak adaylarımıza psikolojik destek de veriyoruz. Böylece kaldığı ikilemi çözüme ulaştırmaya çalışıyoruz”

‘Ben yapamadım çocuğum yapsın’ düşüncesi çocuğunuzun geleceğini olumsuz etkiler. Nişantaşı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Levent Uysal, gençlerin zaman zaman ailelerinin etkisi altında kaldığını da belirterek aileleri uyarıyor. Uysal, “Çocuğun gelecekteki mesleklerinde mutlu olacağı ve sevdiği işi tercih etmesini istiyoruz. Ancak bazen aileler ‘ben yapamadım çocuğum yapsın’ diye kararı kendilerine bırakıyorlar. Bu da zaman zaman gençlerimizin mutsuz olmasını sağlıyor. Biz başarılı olacağı mesleği tercih etmesini istiyoruz. Ailelerin de bu konuda onların tercihlerini dikkate almalarını ve tercih döneminde çocukları ile diyalog halinde olmalarını istiyoruz “ diyor.

Uysal, üniversitelerin aslında sadece bir eğitim kurumu değil bir fayda merkezi olarak da kendilerini görmeleri gerektiğini savunuyor. Levent Uysal üniversiteleri, “Gençlerin en verimli dönemlerini geçirdikleri sadece eğitim aldıkları değil hayatına şekil verecekleri anları yaşadıkları yer” olarak nitelendiriyor.

Fayda merkezi ne demek ?

Nişantaşı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Levent Uysal, “Üniversiteyle, öğrenci arasında kısa süreli ilişki var gibi görünse de, esasında üniversite, öğrencisini hayatında  belki ailesi kadar, hatta ailesinden de çok daha fazla yer kaplıyor. Bu nedenle biz doğru tercihin hayatımızı değiştirdiğini söylüyor ve savunuyoruz. Üniversitemiz olarak tüm insanlardan sorumluyuz. Ne kadar ciddi bir iş yaptığımızın farkında olarak üniversitemizi ‘FAYDA MERKEZİ’ olarak konumlandırıyoruz” diyor.

Uysal, fayda merkezi olmayı “Bize dokunan her insanın hayatını, hedefleri ve hayalleri yönünde geliştirme imkanı sunuyor; öğrencilerimize kendilerine güvenen, dünyanın her yerinde kendine alan yaratabilen, kilometrelerce ötede  evindeymişçesine  iletişim  kurabilen mutlu bireyler hayaline  getirmek” diye tanımlıyor.

Nişantaşı Üniversitesi’nin hayata geçirdiği işbirliklerine de değinen Uysal, açıklamalarına şöyle devam etti: “Milli Eğitim Müdürlükleri ve Milli Eğitim Bakanlığıyla yaptığımız çalışmalar da var. Liselerdeki ve lise denkli okullardaki öğrencilerimizin kariyer planlamalarını yapıyoruz. Doğru tercih yapmalarını sağlıyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesiyle yaptığımız anlaşmalarımız var. Özellikle tercih merkezlerindeki rehber uzman öğretmenlerimize eğitim veriyoruz. Doğru tercih yapmalarını sağlıyoruz. Öğrencilerimiz uluslararası birçok projede yer alıyor. AIESEC (Association Internationale des Étudiants en Sciences Économiques et Commerciales) yani Türkiye İktisadi ve Ticari İlimler Talebeleri Staj Komitesi Derneği ile yaptığımız anlaşmalar var. Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı ile yaptığımız anlaşmalar var. Bunlar da özellikle Türkiye’yi yurtdışında doğru tanıtma amaçlı yapılan çalışmalar. Öğrencilerimiz bu projelerde yer alıyor. Hem proje yönetmeyi, hem uluslararası platformlarda yer almayı hem de dinamik bir yapının nasıl oluşacağını öğreniyorlar üstelik Türkiye’yi heryerde temsil ediyorlar. Bunların yanında hem uluslararası fuarlarda hem de ulusal fuarlarda yer alıyoruz. Çünkü öncelikli hedefimiz öğrencilerimizin ya da üniversite adaylarımızın doğru tercih yapmaları. Sadece Nişantaşı Üniversitesi ile ilgili değil biz bütün üniversitelere fayda sağlamaya çalışıyoruz. Önemli olan arkadaşlarımızın doğru meslekte sürdürülebilir olması, doğru üniversiteye giderek zaman kaybetmemeleri ve kendi hayat projelerini gerçekleştirmeleriyle ilgili destek veriyoruz. Bu da arkadaşlarımız için en önemli etkenlerden bir tanesi. Adayların fiziki özellikleri ve mesleki yapabilirlikleriyle ilgili hangi meslekte başarılı olabileceklerinin tanımını yaparak onlara yön veriyoruz”

NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ MÜTEVELLİ HEYETİ BAŞKANI LEVENT UYSAL, GÜNDEMDE OLAN BAŞKANLIK SİSTEMİNE DAİR, "İNSANIN OLDUĞU YERDE DEĞİŞİM VE GELİŞİM KAÇINILMAZDIR" DEDİ. (İHA/İSTANBUL-İHA)

NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ MÜTEVELLİ HEYETİ BAŞKANI LEVENT UYSAL

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.