SOSYAL MEDYADAKİ ASILSIZ PAYLAŞIMLAR TAKİBE ALINDI ! | Ses MagazinSes Magazin

1 Aralık 2020 - 09:18

SOSYAL MEDYADAKİ ASILSIZ PAYLAŞIMLAR TAKİBE ALINDI !

SOSYAL MEDYADAKİ ASILSIZ PAYLAŞIMLAR TAKİBE ALINDI !
Son Güncelleme :

11 Mart 2020 - 18:14

11 views

Kamuoyunu endişeye düşürme, toplumu korku ve paniğe sevk etme amaçlı paylaşımlarda bulunan 29 sosyal medya kullanıcısı, gerekli işlemlerin yapılması için ilgili birimlere bildirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ekiplerince, son dönemde dünyada çok sayıda insanın ölümüne neden olan yeni tip koronavirüs ile ilgili sosyal medyada yapılan asılsız paylaşımların tespitine ilişkin çalışma başlatıldı.

GERÇEK DIŞI GÖRÜNTÜLER

Çalışma kapsamında, Türkiye’de koronavirüs salgınının görüldüğü, ilgili kurum ve görevlilerce gerekli ve yeterli tedbirler alınmadığı, konunun halktan saklandığı yönünde gerçek dışı görüntü ve ses dosyaları da kullanılarak sosyal medyada kamuoyunu endişeye düşürme, toplumu korku ve paniğe sevk etme, yetkili ve sorumlu kuruluşları ve kişileri hedef gösterme amaçlı paylaşımlar yapıldığı belirlendi.

29 KULLANICI HAKKINDA İŞLEM YAPILACAK

Siber polislerce, söz konusu paylaşımları yaptığı belirlenen 29 kullanıcı tespit edildi. Bu kişilere ait bilgiler, gerekli işlemler yapılmak üzere ilgili birimlere bildirildi.

‘ASILSIZ PAYLAŞIMLARA İTİBAR ETMEYİN’

Emniyet yetkilileri, vatandaşlardan konuyla ilgili sadece resmi yetkililerin açıklamalarını dikkate almalarını ve sosyal medyadaki bu tarz asılsız paylaşımlara itibar etmemelerini istedi.

İZMİR’DE DE SORUŞTURMA BAŞLATILIYOR !

Öte yandan, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı da, sosyal medyadan vatandaşları panik ve korkuya sevk etmek için paylaşım yapanlara soruşturma başlatılacağını açıkladı.

Kaynak: EnsonHaber

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.