JOE BİDEN ABD TARİHİNİN EN ÇOK OY ALAN BAŞKAN ADAYI OLDU | Ses MagazinSes Magazin

28 Kasım 2020 - 01:52

JOE BİDEN ABD TARİHİNİN EN ÇOK OY ALAN BAŞKAN ADAYI OLDU

JOE BİDEN ABD TARİHİNİN EN ÇOK OY ALAN BAŞKAN ADAYI OLDU
Son Güncelleme :

06 Kasım 2020 - 11:38

22 views
Gelen bilgiye göre, halen sayılmaya devam eden ABD başkanlık seçimlerinde, Demokrat Aday olan Joe Biden, 71 milyonu aşkın oy alarak Amerikan tarihinin en fazla oy alan başkanı olarak kayıtlara geçti. Başkan’ın kim olduğu tüm dünya tarafından merakla bekleniyor. PELSİNVANYA’DA OY SAYIMI DEVAM EDİYOR ABD tarihinin en çekişmeli ve tartışmalı başkanlık seçimi geride kaldı fakat başkan henüz belli olmadı. Başkanlığa giden yolda yüksek delege sayısıyla önem arz eden ve “salıncak eyalet” olarak nitelendirilen Pensilvanya, Georgia, North Carolina, Nevada ve Arizona’da sayımlar halen devam ediyor. 1964 yılından bu yana Cumhuriyetçilerin kazandığı, Trump’ın almasına kesin gözüyle bakılan 3 seçici delegesi olan Alaska’da da oyların sayımı sürüyor. Seçim sonuçlarının hala açıklanmadığı 20 seçici delegesi olan Pensilvanya eyaletinde da 1 milyondan fazla oyun sayımına devam ediliyor.

120 YILIN EN YÜKSEK KATILIMI

1900 yılından bu yana en yüksek katılımın olduğu 59. başkanlık seçimlerinde ilk belirlemelere göre 150 milyondan fazla oy kullanıldı.

EN ÇOK OY ALAN BAŞKAN BİDEN OLDU

Associated Press (AP) haber ajansına göre, Demokrat aday Joe Biden 71 milyonu geçen oyla Amerikan tarihinin en fazla oy alan başkan adayı oldu ve eski başkan Barack Obama’nın rekorunu geliştirdi. Obama, 2008 seçimlerinde aldığı 69,4 milyon oyla rekor kırmıştı. Obama’nın rekorunu geçmesi beklenen ABD Başkanı Donald Trump ise 68,1 milyon oya ulaştı. Kaynak:ensonhaber
 

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.