İTALYA'DA KORONAVİRÜS KAYNAKLI ÖLÜM ORANLARINDA DÜŞÜŞ YAŞANIYOR | Ses MagazinSes Magazin

30 Kasım 2020 - 20:04

İTALYA’DA KORONAVİRÜS KAYNAKLI ÖLÜM ORANLARINDA DÜŞÜŞ YAŞANIYOR

İTALYA’DA KORONAVİRÜS KAYNAKLI ÖLÜM ORANLARINDA DÜŞÜŞ YAŞANIYOR
Son Güncelleme :

06 Nisan 2020 - 11:24

İtalya’da koronavirüsten yaşamını yitirenlerin sayısı son 1 günde 525 artarak, 15 bin 887’ye çıktı.

Koronavirüs salgınının etkisi Avrupa’da sürerken, en fazla can kaybının yaşandığı İtalya‘da ölüm oranları düşüşe geçmeye başladı.

Sivil Savunma Genel Müdürü Angelo Borrelli, ülkede 6 haftadır süren koronavirüs salgınına ilişkin son bilgileri, başkentte düzenlediği basın toplantısında paylaştı.

91 BİN 246 VAKA

Ülkede koronavirüs vaka sayısının 91 bin 246’ya ulaştığını belirten Borrelli, bu sayıya ölenler ve iyileşenler dahil edildiğinde virüs bulaşanların toplam sayısının 128 bin 948’e yükseldiğini aktardı.

ÖLÜM ORANLARI DÜŞÜYOR

Borrelli, dün 20 bin 996 olarak açıklanan iyileşenlerin sayısının, bugün 819’luk artışla 21 bin 815’e çıktığını kaydetti. Ölü sayısının son 24 saatte 525 kişi artarak 15 bin 887’ye yükseldiğini açıklayan Borrelli, bu sayının “19 Mart’tan sonra kaydedilen en düşük günlük ölüm sayısı” olduğunu vurguladı.

TOPLAM EST SAYISI 691 BİN 461

Borrelli, yoğun bakımda tedavi gören sayısındaki artışta son 2 gündür gerileme görüldüğüne ve bunun önemli olduğuna dikkati çekti.

Borrelli, bugün 2 bin 972 yeni vaka kaydedildiğini açıkladı. Dün bu sayı 2 bin 886, cuma 2 bin 339, perşembe 2 bin 477, çarşamba 2 bin 937, 31 Mart salı günü ise 2 bin 107 olarak belirlenmişti. Verilere göre, ülke genelinde bugüne kadar 691 bin 461 kişiye test yapıldı.

KARANTİNA TEDBİRLERİ GEVŞETİLEBİLİR

İtalya Yüksek Sağlık Enstitüsü Başkanı Silvio Brusaferro, yeni koronavirüs vakalarına ilişkin veri eğrisinin bir süredir plato çizdiğini ve ölü sayısında olduğu gibi bunda da düşüşün başladığını vurguladı. Brusaferro, bu verilerin devam etmesi durumunda, karantina tedbirlerinin kademeli gevşetileceği 2. faza geçmeye ve hastalığın yayılmasını nasıl düşük tutabilecekleri yönünde düşünmeye başlayabileceklerini de kaydetti.

3.3 MİLYON MASKE DAĞITILACAK

Ülkede en çok koronavirüs kaynaklı ölümün ve vakanın görüldüğü Lombardiya’da Bölgesel Yönetim Başkanı Attilio Fontana, bölgede maskesiz dışarı çıkılmasını yasaklarken, yarından itibaren 3.3 milyon maskenin dağıtılacağını açıkladı.

SAYILAR DÜŞÜYOR

Lombardiya Bölgesel Yönetiminin Sağlık İşlerinden Sorumlu Üyesi Giulio Gallera, dün 345 kişinin hayatını kaybettiğini, bugün ise bu sayının 249’a gerilediğini kaydetti. Gallera, bölgelerinde en çok vaka ve ölümün olduğu Bergamo ve Brescia’daki durumun durağanlaştığını, buna karşı Milano’daki artış sinyalinin endişeye yol açtığını kaydetti.

“ACİL BİR DURUMLA MÜCADELE EDİYORUZ”

Ülkede, 10 Mart’tan bu yana uygulanan sıkı karantina tedbirlerine ilişkin NBC News’a demeç veren Başbakan Giuseppe Conte, vatandaşlarından olabildiğince evde kalmalarını istedi. Karantinanın ne zaman biteceğini söyleyemeyeceğini vurgulayan Conte, şunları kaydetti: “Bilim kuruluyla göstergeleri inceliyoruz. Acil bir durumla mücadele ediyoruz, buna yanıtımız mükemmel olmayabilir ancak elimizden gelenin en iyisini yaptık. Tedbirlerimizin geçerliliği, Dünya Sağlık Örgütünce da tanınıyor ve aldığımız sonuçlar iyi yolda olduğumuzu ortaya koyuyor.”

Kaynak: EnsonHaber

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.