DÜNYA GENELİNDE 1 MİLYONDAN FAZLA KİŞİ KORONAVİRÜSE YAKALANDI | Ses MagazinSes Magazin

28 Kasım 2020 - 08:40

DÜNYA GENELİNDE 1 MİLYONDAN FAZLA KİŞİ KORONAVİRÜSE YAKALANDI

DÜNYA GENELİNDE 1 MİLYONDAN FAZLA KİŞİ KORONAVİRÜSE YAKALANDI
Son Güncelleme :

03 Nisan 2020 - 11:29

15 views

Dünya genelindeki koronavirüse yakalanların sayısı 1 milyonu aştı. 51 binden fazla kiş koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

Çin’in Hubey eyaletindeki Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs, dünyayı tamamen etkisi altına aldı.

Koronavirüs, Çin’de kontrol altına alındıktan sonra, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere ABD ve Orta Doğu ülkelerinde günlük hayatı durdurdu.

51 BİN 354 CAN KAYBI

Ülkelerin sınırlarını kapatmasına, sokağa çıkma yasağı getirmesine ve karantina kararı almasına neden olan korona nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 51 bin 354’e yükselirken, vaka sayısı da 1 milyon oldu.

ÇİN’DE TOPLAM VAKA 81 BİN 859

Korona ilk olarak Çin’de ortaya çıkmasına rağmen Avrupa, Asya ve Orta Doğu ülkelerinde de etkili oldu. Çin’de koronavirüs vaka sayısı 81 bin 589’a, ölü sayısı ise 3 bin 318’e yükseldi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 11 Mart’ta tarihinde korona virüsü pandemi olarak kabul etti. DSÖ Genel Müdürü Tedros Adhanom Ghebreyesus, koronavirüsün endişe verici bir salgın olduğunu ve gerekli önlemlerin alınması açıklamasında bulundu.

ABD’DE VİRÜSÜN MERKEZ ÜSSÜ OLDU

Çin’de ortaya çıkan koronavirüs, kısa sürede ABD’de artış gösterdi. ABD, 235 bin 747 vaka ile korona salgını merkezi oldu. Ülkede en fazla salgının görüldüğü kent ise New York. New York’un ardından en fazla vaka New Jersey’de kaydedildi. New Jersey’i Kaliforniya takip etti. Ülke genelinde ölü sayısı ise 5 bin 620’e yükseldi.
Korona, Amerikan uçak gemisi USS Theodore Roosevelt ‘i de vurdu. USS Theodore Roosevelt’deki en az 100 denizci, korona tespit edildikten sonra Büyük Okyanus’ta mahsur kaldı.

İTALYA’DA BİLANÇO AĞIRLAŞTI

Avrupa’da ise koronavirüsün bilanço ağırlaştı. Avrupa ülkelerinde en çok etkilenen ülkeler İtalya ve İspanya oldu. İtalya toplam vaka sayısının 115 bin 242’ye yükselmesiyle, ABD’den sonra vaka sayısında ikinci sırada yer aldı. Ölü sayısı ise ülke genelinde 13 bin 915’e yükseldi.
İtalya’dan sonra Avrupa’da en çok zorlukları yaşayan ülkelerden biri İspanya. İspanya’da vaka sayısı 110 bin 238’e yükselirken ölü sayısı 10 bin 96 oldu. İspanya’daki yetkililer durumu kontrol altında almak için 14 Mart’ta ilan edilen olağanüstü hal 11 Nisan’a kadar uzatıldı.

İRAN’DA ÖLÜ SAYISI 3 BİN 160’A ULAŞTI

ABD, Çin ve Avrupa ülkelerinden sonra ölü ve vaka sıralamasında gelen İran’da koronavirüsün vaka sayısı 50 bin 468’e, ölü sayısı ise 3 bin 160’a ulaştı.

Kaynak: EnsonHaber

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.