AŞK ACISI TEDAVİ EDİLEBİLİR… | Ses MagazinSes Magazin

27 Kasım 2020 - 05:14

AŞK ACISI TEDAVİ EDİLEBİLİR…

AŞK ACISI TEDAVİ EDİLEBİLİR…
Son Güncelleme :

20 Eylül 2016 - 7:02

13 views

Peri masalı gibi başlayan ilişkiler zamanla gelen çeşitli darbelere yenildiğinde, yıkılıyor maalesef. Bu yıkımın sonucunda ise büyük bir duygusal enkaz ortaya kalıyor. Uzman Psikolog, Aşk ve İlişki Terapisti Mert Koçak, bu yıkım sonucunda oluşan aşk acısının tedavi edilebileceğini ifade ediyor.

“Aşk, sevmek, sevilmek en az ekmek ve su kadar gerekli insan hayatında. Ancak aşkı yıpratan nedenleri iyi bilmek buna göre de önlem almak gerekir. Çiftler birbirlerine karşı besledikleri sevgiyi aşıp olumsuz duygular beslemeye başladıkları anda,  ilişkilerde ilk tehlike çanları çalmaya başlıyor.

‘AŞK’ aslında sonsuzdur, ona ömür biçen insanlardır…

Aşkı kimileri sevgi olarak adlandırır kimileri ise bağlılık olarak. Aşkı herkes bir duygu sanır ama aşk bir duygu değildir. Tüm duyguların birleşiminden oluşan bir bütündür. Aşk uzay boşluğu gibi uçsuz bucaksızdır aslında.  Aşka ömrü biçen insanlardır. Sevgi ve saygının yerini ilgisizlik ve iletişimsizlik aldığında kötü duygular beslenmeye başlar bu da her zaman aşkın ömrünü azaltır.

İlişkileri çürüten ve kopma noktasına getiren nedenler

•         Çiftler arasında yavaş yavaş kaybolan saygı,

•         İki tarafın da birbirlerine karşı geliştirdikleri güvensizlik duygusu,

•         Tartışmalar esnasında çiftlerin birbirlerine karşı kullandıkları koruma kalkanları,

•         Çiftlerin birbirlerinin önemsememesi,

•         Konuşmalar esnasında çiftlerin birbirlerini dikkatli ve özenli bir şekilde dinlememeleri.

“Sen daha iyilerine layıksın.” demeye başlamışsa dikkat!

Aşkı bitirme kararı; başka biri ile flört, sıkılma ya da ilişkiden memnuniyetsizlik gibi nedenlerle başlar. Partnerler ilişkilerinden sıkıldıkları zaman ya da flört edecekleri başka bir kişiye karşı duygu beslemeye başladıkları zaman veya memnun olmadıkları ilişkilerini bitirmek istedikleri zaman ilişkilerini bitirmek için ellerinden geleni yaparak her yolu denemeye çalışırlar. Bu davranışlar belirmeye başladığında ilişki tehlikededir demektir

Taraflardan biri ilişkiyi bitirmeyi kafasına koymuşsa her yolu dener ve…

•         Kişi partnerine az zaman ayırmaya başlar.

•         Gerçek olan ya da olmayan bir takım bahaneler üretir.

•         Küçük bir sorunu bile büyük ve alevli bir tartışma haline getirir.

•         Yavaş yavaş partnerine karşı hissizleşmeye başlar.

•         Karşısındaki o en sevdiği aşkını birden önemsememeye başlar.

•         Günümüzde çok sık duyduğumuz “sen benden daha iyilerine layıksın” gibi klasik cümleler kurar.

•         Partnerine karşı aşırı saygısız tavırlar sergiler.

•         Sözel ya da fiziksel şiddet uygular.

Tüm bu nedenlerin altında çoğu zaman üçüncü bir kişinin yatar. Aldatmalardan dolayı biten ilişkilerin oranı fazla olsa da saygısızlık, iletişimsizlik ve şiddetten ötürü biten ilişki oranı da bir bu kadar fazladır.

İlişki bittikten sonra geriye ruhsal bir enkaz kalıyor

Biten ilişkiler özellikle terk edilen tarafta ciddi ve kalıcı ruhsal travmalara neden oluyor. Biten bir ilişkiden geriye kalan ruhsal enkaz, kişide ömür boyu sürecek bir zarara neden olabilir. Bu yüzden biten bir ilişkinin ardından bireyler kesinlikle yoğun bir şekilde konunun uzmanından psikolojik destek almalıdırlar. Bu durumun tedavisi psikolojik destek alınarak mümkün ancak tedaviye ne kadar geç kalınırsa tedavi olma olasılığı da o kadar zorlaşır. Bu nedenle bitmiş bir ilişkiden yorgun bir şekilde çıkan ya da çıkamayan her birey hızlı bir şekilde psikolojik destek almalıdır.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.