SON DAKİKA: SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA'DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMA ! | Ses MagazinSes Magazin

22 Ekim 2020 - 06:10

SON DAKİKA: SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA’DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMA !

SON DAKİKA: SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA’DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMA !
Son Güncelleme :

16 Mart 2020 - 21:35

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Bunun yanı sıra gazetecilerin sorduğu soruları da yanıtladı.

Bakan Koca’nın açıklamalarından satır başları:

Bugün yaşadığımız örnek dikkat çekiciydi. Sabah sahte belge yayınlandı. Kamuoyununa gizli diye sunuldu. Amaç güven kaybı yaratmaktı.

Duyguyla değil akılla hareket etmeliyiz. Unutmamalıyız bugünler böyle sürüp gitmeyecek. Halkımızın sağduyusu devletimizin organizasyon gücü kadar önemlidir.

Türkiye‘deki tablo diğer ülkelerdeki tablolarla özdeş değildir.

Biz genel tabloya kıyasla şanslı durumdayız. Riske karşı yapılması gerekeni yurttaş olarak biliyor devlet olarak tedbirleri alıyoruz.

Bilim Kurulu’nda alınan yeni öneriler oldu. Burada özellikle laboratuvar sayımız erken dönemde 16’ya devamında bu sayısı tüm büyükşehirlerde çalışmaya ve hızlı sonuç veren antijenden geliştirilmiş olan kiti ise tüm illere vererek gerçekleştirmiş olacağız. Test daha çok sayıda şüpheliye vakit kaybı olmadan uygulanacak.

Umreden gelen vatandaşlarımızı gözleme aldık. Muhtemelen 7’nci veya 8’inci gün taramadan geçirilecek.

184 Sabim Hattı sayesinde mümkün olduğu kadar halkımızın evlerinden çıkmamalarını istemiş olacağız.

Yasak ülkelere 6 ülke daha ilave edilmiş oldu. İngiltere, İsviçre, Suudi ArabistanMısır, İrlanda ve BAE ile uçuşlar yasaklanmış olacak. Böylece uçuş yasağı uyguladığımız ülke sayısı 20 oldu.

Pozitif çıkan yeni vakalarımız oldu, bu akşam rakamı açıklamış olacağım.

Şu ana kadar herhangi bir can kaybı olmadı. Bu, olmayacağı anlamına gelmez. Çünkü solunum sıkıntısı olan hastalarımız var.

Biz ne kadar bu dönemde yapılması gerekenleri yapma noktasında hassas davranırsak bu 1,5-2 aylık zamanın bu salgını aşmak için çok önemli olduğunu söylüyoruz.

Kaynak: Cnntürk

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.