RUSYA KORONAVİRÜS İLACINI BULDU | Ses MagazinSes Magazin

23 Ekim 2020 - 11:37

RUSYA KORONAVİRÜS İLACINI BULDU

RUSYA KORONAVİRÜS İLACINI BULDU
Son Güncelleme :

29 Mart 2020 - 0:40

Rusya Federal Biyomedikal Ajansı (FMBA),yaptığı açıklamada koronavirüsü tedavi edecek ilacın geliştirildiğini bildirdi.

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını için bir yandan önlemler alınırken, bir yandan da tedavi çareleri aranıyor.

Şimdiye kadar dünya genelinde yarım milyondan fazla insanın enfekte olmasına, 20 binden fazla insanın da ölümüne neden olan virüs için tüm sağlık kuruluşları, çalışmalarını sürdürüyor.

İLACI BULDULAR

Bu kapsamda, çalışmalarına devam eden Rusya Federal Biyomedikal Ajansı (FMBA), koronavirüsü tedavi edecek ilacın geliştirildiğini duyurdu.

TEDAVİ ŞEMASI GELİŞTİRİLDİ

Ajansın basın dairesinden yapılan açıklamada, “Rusya FMBA’ya ait ‘Farmzashchita Araştırma ve Üretim Merkezi, Çin’in ve Fransa’nın deneyimlerini göz önünde bulundurarak, sıtmaya karşı kullanılan Meflokin ilacının bazında koronavirüs enfeksiyonunun tedavi şemasını geliştirdi.” ifadelerine yer verildi.

ETKİLİ BİR TEDAVİ OLACAK

Çalışmaların Rusya Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs tedavi kılavuzuna eklenmesinin önerildiği belirtilen açıklamada, FMBA Başkanı Veronika Skvortsova’nın, “İlaç yüksek seçicilikle koronavirüsün hücre kültürlerindeki sitopatik etkisini bloke eder ve replikasyonunu (kopya edilmesini) önler, Meflokin’in immünsüpresif etkisi ise virüsün neden olduğu yangısal tepkisinin aktivasyonunu önler. Makrolid antibiyotik ve sentetik penisilinlerin eklenmesi sadece ikincil bakteriyel-viral bir sendromun oluşumunu önlemekle kalmayıp, aynı zamanda kan plazması ve akciğerlerdeki antiviral maddelerin konsantrasyonunun artırılmasını sağlar. Bu, değişen ağırlıktaki koronavirüs enfeksiyonu olan hastalar için etkili bir tedavi sağlayacak.” ifadelerine de yer verildi.

Kaynak: EnsonHaber

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.