MUTSUZ İLİŞKİ ÖMRÜ KISALTIYOR… | Ses MagazinSes Magazin

25 Ekim 2020 - 08:12

MUTSUZ İLİŞKİ ÖMRÜ KISALTIYOR…

MUTSUZ İLİŞKİ ÖMRÜ KISALTIYOR…
Son Güncelleme :

27 Ekim 2016 - 20:27

Her ne kadar son yıllarda yapılan araştırmalar mutsuzluk ve stresin ömrü kısaltmadığını savunsa da mutsuz ilişkiler için durum geçerli değil. Psikologlar ve ilişki uzmanları mutsuz geçen ilişkilerin kişilerde psikolojik ve fiziksel sorunlar dışında, düzensiz yaşam ve madde bağımlığı gibi olumsuz alışkanlıkları tetiklediğini ifade ediyor. Bu alışkanlılardan kurtulamama durumunda ise erken yaşlanma ile beraber pek çok ciddi sağlık sorunu da gün yüzüne çıkıyor.

Mutsuz ilişkilerin insana getirdiği olumsuzluklardan bahseden Uzman Psikolog ve İlişki Uzmanı Mert Koçak,”Mutsuz ilişkiler birçok olumsuz duyguyu aynı anda ortaya çıkarabiliyor. Kaygı, üzüntü, aşırı stres, gerginlik, mutsuzluk, umutsuzluk, öfke, şiddet gibi duygular bunlardan başlıcaları. Bunlara düzensiz sosyal yaşantı ve edinilen kötü alışkanlıklar ve bağımlılıklar eklenince kişi ruhsal olarak zarar görmekle kalmayıp fiziksel olarak da zarara uğrar.”dedi.

Olumsuz duygular hastalıkları körüklüyor…
Olumsuz duyguların vücutta yarattığı olumsuzluklara değinen Mert Koçak,”Uzun süren mutsuz ilişkilerde psikolojik semptomlar gözle görülür hale gelir. Bu duygular da vücutta insan fizyolojisini olumsuz etkileyen bazı hormonların salgılanmasına neden olur. Tüm bunlara düzensiz yaşam ve kötü alışkanlıklar da eklenince vücut direnci kırılmaya başlıyor. Bununla beraber başta kalp hastalıkları olmaz üzere tüm vücudu ve organları etkileyen çeşitli hastalıklar meydana çıkmakla berber erken yaşlanma da kendini göstermektedir.”şeklinde konuştu.

Baş edilemiyorsa psikolojik destek alınmalı…
Böyle durumların meydana getirdiği olumsuzlukları gizli tutmaya çalışma, kimse ile konuşamama gibi davranışların bireylerde çaresizlik ve ne yapacağını bilememe gibi sonuçlara dönüştüğünü ifade eden Psikolog Mert Koçak,”Birçok insan mutsuz bir ilişki durumda ne yapacağını bilemeyebiliyor. Bu çok doğal ve herkesin yaşayabileceği bir durum… Kimseye açılamama, anlatsa bile daha olumsuz etkilenme, işin içinden çıkamama toplumun her kesiminden insanının başına gelebilecek bir hadisedir. Bu umutsuz ruh hali ve olumsuz duygulardan arınmak çoğu zaman ilişkileri de kurtarmaktadır. Bundan dolayı bu gibi durumlarda çiftlerin uzman desteği alması büyük önem taşımaktadır.”dedi.

www.prpointmedia.com
https://www.facebook.com/prpointmedia/?fref=ts

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.