İTALYA KARANTİNAYI SONLANDIRABİLİR | Ses MagazinSes Magazin

25 Ekim 2020 - 08:00

İTALYA KARANTİNAYI SONLANDIRABİLİR

İTALYA KARANTİNAYI SONLANDIRABİLİR
Son Güncelleme :

06 Nisan 2020 - 14:05

İtalya koronavirüs kaynaklı ölümlerin son 2 haftanın en düşük ölüm oranı kaydedilmesinden karantinayı sonlandırmayı planladığını duyurdu.

İtalya Sağlık Bakanı Roberto Speranza, 9 Mart’tan bu yana 60 milyonlu İtalya’nın adeta hapishaneye dönen sıkı karantina uygulamasını artık yavaş yavaş hafifletmeye karar verdiklerini duyurdu.

Speranza, bu kapsamda bir dizi tedbirlerin alınacağı yeni bir paketin açıklanacağını ifade etti. Öte yandan, kapsamlı test çalışmalarının ve sıkı sağlık hizmetlerinin devam edileceğini açıkladı.

Speranza, Roma’daki olağanüstü halin iki aşamada yönetileceğini ve karantina tedbirlerinin kademeli olarak kaldırılacağını söyledi ancak normal koşullara tam olarak geri dönebilmek için bazı kuralların uygulamaya konulacağını ifade etti.

Buna göre, COVID-19 vakalarının daha hızlı ve daha verimli bir şekilde tedavi edilmesi için yerel sağlık sistemleri güçlendirilecek, halkın maske kullanımı her alana yayılacak ve sosyal mesafe kuralı için alınan tedbirler devam ettirilecek.

Bakan Roberto Speranza, akıllı telefon uygulamalarının ve diğer dijital teknolojilerin kullanımı ile corona virüs testlerinin ve hasta temas takibinin genişletileceğini ifade ederek, yalnızca COVID-19 hastalarını tedavi edecek hastane ağı kurulacağını belirtti.

İtalya Sağlık Bakanı, “bir aşı bulunana dek ikinci bir corona virüs dalgasının ülkeyi sarmasını engellemek için bu kuralları uygulamak mecburiyetindeyiz” dedi.

İtalya’da bugüne dek corona virüsten 15 bin 887 kişi yaşamını yitirdi, 128 bin 948 kişide de virüs tespit edildi.

Hükümet salgının insani boyutuyla uğraşırken aynı zamanda karantina sonucu ülke genelinde ticaretin aniden durmasının neden olduğu ekonomik yıkımla da boğuşuyor.

Kaynak: NTV

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.