GASTRONOMİ DÜNYASI BOĞAZDA BULUŞTU | Ses MagazinSes Magazin

27 Ekim 2020 - 12:08

GASTRONOMİ DÜNYASI BOĞAZDA BULUŞTU

GASTRONOMİ DÜNYASI BOĞAZDA BULUŞTU
Son Güncelleme :

12 Ağustos 2016 - 16:28

Ülkemizin, gastronomi turizmi alanındaki en önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olan ‘Gastronomi Turizmi Derneği’, gastronomi turizminin önemli temsilcileri, sektör liderleri ve devlet yetkilileri ile önceki akşam boğazın eşsiz manzarasına sahip Sortie’nin içinde bulunan Etna Steak Restoran’ta bir araya geldi.

‘Gastronomi cenneti’ olan ülkemizdeki Anadolu ve Osmanlı mutfağının yerli ve yabancı turistlere anlatılmasında önemli bir misyonu üstelenen Gastronomi Turizmi Derneği’nin, 11 Ağustos akşamı Etna Steak restoranda gerçekleştirdiği davete; dernek üyeleri, yönetim kurulu, turizm ve gastronomi sektöründen önde gelen isimler ile birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığı İl Müdürü Nedret Apaydın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden Tülin Ersöz, Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu Başkanı Yalçın Manav, Shoppingfest Genel Müdürü Hicran Özbük, TÜBİTAK ve KALDER yöneticileri katıldı.

“Ürünlerimiz Dünyada Olmalı”

Misafirperverliği ve zengin lezzetleri ile dünyaya örnek olan Türk mutfağının tanıtılması, hak ettiği ilgi ve değeri görmesi için önemli sektör temsilcilerini aynı çatı altında bir araya getiren Gastronomi Turizmi Dermeği Başkanı Gürkan Boztepe, davette yaptığı konuşmada: “Türk mutfağının zenginliklerini ve ürünlerimizi dünyaya tanıtmak ve markalaşmak için tüm sektörün birlik içinde olması gerekmektedir. Bizim isteğimiz Türk bayrağının sadece Taksim’de dalgalanması değildir. Örnek veriyorum, Los Angeles’taki markette yoğurtlar “Türk yoğurdu” olursa başarılıyız, “Greek Yoghurt” olursa başarısızız. Dernek olarak çok büyük bir yükün altına giriyoruz, desteğe ihtiyacımız var ama başarılı olacağımıza inanıyoruz” dedi. Türk mutfağının dünya markası olması için çalışmaların tüm hızla devam edeceğini ve desteklerini esirgemeyen TURSAB başkanı Başaran Ulusoy’a da teşekkür ettiklerini sözlerine ekledi.

Buluşmaya ev sahipliği yapan Etna Steak restoranın kurucusu Serdar Uşaklı, “Türk mutfağını yerli ve yabancı turistlere en iyi şekilde anlatmak, sunmak ve hak ettiği itibari görebilmesi için Gastronomi Turizmi Derneği’nin çalışmalarına bu işin içinde olan profesyoneller olarak destek vermek ve üzerimize düşeni en iyi şekilde yapabilmek bizlerin de boynun borcudur. Bugün burada lezzet sektöründeki profesyonellerle bir araya gelmek ve birlikten kuvvet doğurmak için bu buluşmaya ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

“Engelli Vatandaşların Turizme Katacağı Katkıyı Göz Ardı Etmeyin”

Dikkat çeken konuşmalardan bir diğeri ise, Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Başkanı Adem Kuyumcu’nun konuşmasıydı. Kuyumcu: “Birçok engelli, aslında hepimizle aynı ekonomik düzeyde olmasına rağmen restoranlara ulaşamıyor. Restoranlarımızın da bir engelliye nasıl davranılacağını, görme ve işitme engellilere nasıl servis yapılacağını bilmeleri gerekiyor. Engellileri de restoranlara, kafelere götürebildiğimiz ve turizme katabildiğimiz zaman ülke ekonomisine katacakları gelirin oldukça fazla olduğu anlaşılabilir “ diyerek engellilerin sosyal yaşama dahil olmasında işletmelere düşen sorumlulukları hatırlattı.

1471003748_IMG_8450

1471003697_IMG_8308 1471003694_IMG_8310 1471003977_DSC_5772_001 1471003665_IMG_8266

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.