ESAD REJİMİ, ATEŞKESİ İHLAL ETTİ ! | Ses MagazinSes Magazin

31 Ekim 2020 - 03:59

ESAD REJİMİ, ATEŞKESİ İHLAL ETTİ !

ESAD REJİMİ, ATEŞKESİ İHLAL ETTİ !
Son Güncelleme :

09 Mart 2020 - 10:28

İdlib’deki ateşkes yürürlülüğe girdikten 10 dakika sonra rejimin ihlallere başladığı, ilk günün sonunda ise 15 ateşkes ihlali gerçekleştirdiği bildirildi.

Türkiye ile Rusya arasında kararlaştırılan ateşkesin uygulanmaya başlandığı 6 Mart saat 00.01’den 10 dakika sonra rejim tarafından, ateşkes ihlalleri yapılmaya başlandı.

15 ATEŞKES İHLALİ

Ateşkesin yürürlüğe girdiği ilk günün sonunda rejim, 15 ateşkes ihlali gerçekleştirdi. Rejim unsurlarının bu ihlallerde, 50’den fazla mermi kullandığı tespit edildi.

TACİZ ATIŞLARI

İhlaller İdlib‘in güneyindeki Maarat Aliya, Fattıra, Kastun, Kan Safra, Zıyara, Ibzumo, Sfuhın, Bara, Tukad bölgelerinde yoğunlaşırken önceki gece rejim güçleri, Hama kırsalı Gab Ovası’ndaki Zıyara köyüne de taciz atışları yaptı.

Rejim topçusunun, önceki gün akşam saatlerinde İdlib’de Cebel Zaviye’nin Shuhen, Fattire, Kefer Avid köylerine gerçekleştirdiği taciz atışları ise yaklaşık bir saat boyunca devam etti.

Rejim güçlerinin, dün ayrıca İdlib’in güneyinde tampon bölge durumundaki Kefrenbil’in batısında Bureyc ve Maret Mukes noktalarına iki tank, iki zırhlı personel taşıyıcı ve birçok milisin olduğu konvoyla ilerleyip mevzilendiği belirlendi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarının gerekli koordineleri yaparak dün başlattığı ikmal faaliyetine de taciz atışı gerçekleştirildi. Konvoya rejim unsurlarının olduğu Urum As Sugra bölgesinden, makinalı tüfekle taciz ateşi açıldı.

Bir başka birliğin bulunduğu bölgenin yaklaşık 800 metre yakınına da dün toplam üç havan mermisi atıldı.

Kaynak: EnsonHaber

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.