DSÖ’DEN CORONAVİRÜS AŞISINA İLİŞKİN AÇIKLAMADA | Ses MagazinSes Magazin

23 Ocak 2021 - 13:02

DSÖ’DEN CORONAVİRÜS AŞISINA İLİŞKİN AÇIKLAMADA

DSÖ’DEN CORONAVİRÜS AŞISINA İLİŞKİN AÇIKLAMADA
Son Güncelleme :

08 Ocak 2021 - 10:54

27 views

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), corona virüs aşısına ilişkin yaptığı açıklamada, AstraZeneca-Oxford ve Çin aşılarının acil kullanım sürecini incelediklerini belirterek, diğer aşılarla ilgili süreçlerinde başlatılacağını duyurdu.

 

Dünya Sağlık Örgütü’nden kritik aşı açıklaması geldi. DSÖ, AstraZeneca-Oxford ve Çin aşılarının acil kullanım iznini gözden geçirdiklerini açıkladı.

DSÖ Aşılama Direktörü Kate O’Brien tarafından yazılı yapılan açıklamada, “Çin aşıları ve AstraZeneca-Oxford aşısı için acil kullanım izni sürecini inceliyoruz. Diğer aşılarla ilgili de süreci başlatıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci çiftinin yönettiği BioNTech firması ile Amerikan ilaç devi Pfizer’in ürettiği corona aşısına yılın ilk günü acil kullanım onayı vermişti.

ABD-Alman ortaklığı Pfizer/BioNTech şirketlerinin mRNA teknolojisiyle geliştirdiği Covid-19 aşısı DSÖ tarafından onaylanan ilk aşı olmuştu.

Pfizer/BioNTech aşısını onaylayan ilk ülke İngiltere olmuş, daha sonra ABD ve Kanada’da da bu aşıya kullanım onayı verilmişti. Avrupa İlaç Ajansı ve AB Komisyonu da Pfizer aşısını 21 Aralık’ta onaylamıştı. (DHA)

Kaynak: Sözcü

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.